top of page

Grupy Rodzinne i Al-Anon. Lois & Anne

4 marca jest dniem urodzin Lois W., żony Billa W., współzałożyciela AA z Nowego Jorku; 3 marca jest dniem urodzin Anne S., żony Dr. Boba, współzałożyciela AA z Akron, Ohio.

Lois W. jest organizacyjnym założycielem Al-Anon. Jej wkład w organizacje Al-Anon i rozwój tej organizacji, jest wyjątkowy i nadzwyczajnie drogocenny.

W 1951 roku w USA i Kanadzie, istniało 87 grup i indywidualnych „kontaktów” Rodzin i Przyjaciół alkoholików. W latach 1951/1952 Lois ze swoją przyjaciółką Anne B. (z Nowego Jorku) skontaktowały, zorganizowały i zarejestrowały zainteresowane grupy/kontakty; (z 87 kontaktowanych, 50+ grup dołączyło się do nowej organizacji). Lois and Anne B. nazwały nową organizacje Al-Anon – „Al” od Alcoholics i „Anon” od Anonimowych, aby się odróżnić lecz NIE ODERWAC od AA. Nie mam zamiaru ująć Lois zasług lub zmniejszyć jej ogromnego osiągniecia, ale historia Grup Rodzinnych (później nazwanych Al-Anon) wymaga dodatkowych wyjaśnień i dodania kilku szczegółów. W Akron w 1935 roku, Anne S., żona Dr. Boba, była pierwszą osobą, która powiedziała, że:

alkoholik nie cierpi sam, cała rodzina cierpi z alkoholikiem... cała rodzina potrzebuje wspólnego zdrowienia...”

Własnie, dlatego od samego początku (1935 roku) Dr. Bob i Anne wprowadzali do własnego domu, w Akron rodziny „nowych” alkoholików, włącznie z dziećmi.

Dzieci Dr. Boba (wtedy już nastolatki) spały często na poddaszu, ponieważ oddawały swoje sypialnie tym rodzinom, Tak właśnie rozpoczęła się pomoc dla rodzin alkoholików. Grupy Rodzinne istniały od 1935 roku, gdy żony i rodziny „pijaków” (od 1938 roku nazywanych alkoholikami) w Akron i Nowym Jorku zaczęły się wspólnie spotykać – czasami tylko same razem, czasami w jednej grupie z alkoholikami. Niektóre z tych już istniejących Rodzinnych Grup były bardzo prężne i czynne, przez wiele lat, przed 1951 – na przykład Rodzinna Grupa w Toronto (Kanada), uczestniczyła bardzo aktywnie w Konwencji AA w 1950 roku w Cleveland, dając informacje i sprawozdanie o swojej działalności, jeszcze zanim „przed-Al-Anon” był zorganizowany i nazwany Al-Anon.

Z ogromna radością i satysfakcją oglądałam portret Anne S. (z Akron), zawieszony na pierwszym miejscu w Galerii Założycieli Al-Anon. Galeria mieści się w Światowej Siedzibie Al-Anon w Virginia Beach, Virginia. Anne S., żona Dr. Boba, współzałożyciela AA, była nazywana „Matką AA” i rozpoznana jako „główna podpora” rodzin i przyjaciół alkoholików w Akron i Cleveland, jak również innych „poczatkujących” Aowców.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Spotkanie - Gdzieś i Wszędzie

Poszłam do lekarza z lekkim poczuciem wewnętrznej niepewności; istniała możliwość odkrycia nowej choroby; nowy lekarz, możliwość nowych zabiegów. Czekając, myślami skupiłam się na nowych zasadach wpro

Zgodnie z 12x12x12

Po wielu próbach i poszukiwaniach, zrozumiałam coś, co teraz jest dla mnie oczywiste, a przedtem prawie nieosiągalne do pojęcia - zasady przyświecające AA/Al-Anon są obecne w: 12 Krokach/Stopniach 12

Comments


bottom of page